30 września 2024

ĆWICZENIA OBRONNE – MAZURY-24

Na terenie Gminy Sorkwity zostały przeprowadzone kompleksowe ćwiczenia z zakresu zadań obronnych w ramach ćwiczenia wojewódzkiego MAZURY-24. Główna istotą ćwiczenia jest zgrywanie sił i środków oraz procedur kierowania obronnością na poziomie gminy
i powiatu w ramach podnoszenia gotowości obronnej państwa, a także wykonywanie zadań związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej oraz jej współdziałanie ze służbami
i strażami oraz wojskami obrony terytorialnej w zakresie przeciwdziałania sytuacjom zagrażającym życiu i zdrowiu społeczeństwa oraz zapobieganiu skutkom zdarzenia z udziałem materiałów chemicznych.

Ćwiczenia zostały przeprowadzone w dniach od 23.09.2024 do 26.09.2024 r. i polegały na rozwinięciu systemu Stałych Dyżurów w gminie, realizacji Akcji Kurierskiej w ramach mobilizacyjnego rozwinięcia sił zbrojnych oraz przemieszczenie Stanowiska Kierowania na Zastępcze Miejsce Pracy. W treningu wzięli udział pracownicy: Urzędu Gminy Sorkwity, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sorkwitach, Szkoły Podstawowa im. Janusza Korczaka w Sorkwitach, Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Warpunach z siedzibą w Zyndakach, Zakładu Gospodarki Komunalnej w Warpunach, mieszkańcy Gminy Sorkwity,  a zabezpieczenie trasy należało do członków Ochotniczej Staży Pożarnej w Rybie.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i sprawne przeprowadzenie ćwiczeń. Za utrudnienia przepraszamy dziękując mieszkańcom za wyrozumiałość !!!