Portal Gminy Sorkwity
Gmina
Sorkwity
21 stycznia 2020

O gminie

Gmina Sorkwity to gmina wiejska położona na Pojezierzu Mazurskim 12 km od Mrągowa na trasie Olsztyn – Mrągowo.

Teren gminy jest obszarem o szczególnych walorach przyrodniczo – krajobrazowych. Stwarza więc doskonałe warunki dla miłośników wypoczynku na łonie natury. Pięknu krajobrazu towarzyszy bogactwo flory i fauny. To tu ujrzymy wiele rzadkich gatunków drzew i krzewów (między innymi magnolię drzewiastą, miłorząb dwuklapowy, cis wawrzynek wilczełyko) oraz rzadko spotykane gatunki ssaków (bóbr, łoś, wydra) i ptaków (bocian czarny, rybołów żuraw).

Z Jeziora Lampackiego bierze swój początek jeden z najpiękniejszych szlaków wodniackich – Szlak rzeki Krutyni.

Atrakcją historyczno-architektoniczną Sorkwit jest wybudowany w XIX wieku pałac z czerwonej cegły, z ozdobnymi wieżyczkami w stylu angielskiego neogotyku.

W parku obok pałacu znajduje się ścieżka dydaktyczno-ekologiczna. Na wytyczonym szlaku znajduje się: ekspozycje budek lęgowych dla ptaków, skarpa z kamieni na której w 1852 roku założono winnicę,miejsce odpoczynku na polanie między budkami, punkt widokowy na pałac dawnych właścicieli Sorkwit, pozostałości po grobowcu dawnych właścicieli pobliskiego pałacu, modrzewie – pomniki przyrody.

W centrum Sorkwit znajduje się siedemnastowieczny kościół Ewangielicko-augsburski w stylu barokowym, z kruchtą od strony południowej. Ozdobę kościoła stanowią bogato zdobiony ołtarz z lat 1623 – 1642 oraz kazalnica z roku 1694.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Sorkwitach w połowie miesiąca lipca odbywa się impreza „Sorkwicki Piknik Kulturalno-Rekreacyjny”, dedykowany w szczególności turystom przebywającym w okolicznych ośrodkach wypoczynkowych.

Gmina do niedawna wybitnie rolnicza przekształca się w gminę, w której dominującą strefą działalności jest obsługa ruchu turystycznego. Do wypełniania tej funkcji służą zlokalizowane na jej terenie ośrodki wczasowe, pensjonaty, kwatery prywatne, gospodarstwa agroturystyczne, pola namiotowe, stanica wodna PTTK, które zapewniają różnorodne formy wypoczynku.

Telefony informacyjne:

Urząd Gminy
ul. Olsztyńska 16 A
tel./fax. (89) 742-81-79
e-mail: sekretariat@ugsorkwity.pl
https://gminasorkwity.pl
http://www.bip.gminasorkwity.pl

Punkt Informacji Turystycznej w GOK Sorkwity
tel. (89) 742-81-25
tel. (89) 742-80-40
e-mail: gok.sorkwity@poczta.wp.pl