21 sierpnia 2019

Festiwal z Rybką i Festiwal Kultury Mazurskiej w Sorkwitach

Tegoroczny IX Festiwal Kultury Mazurskiej oraz ,,Festiwal z rybką’’ swój początek miały już w czwartek 15 sierpnia. Od rana trwały warsztaty malarskie oraz rzeźbiarskie. To piękna szkoła rzemiosła artystycznego, odgłos mechanicznych pił i stukot dłut tworzyły twórczą atmosferę. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia były ryby. Z pni lipy, jak i z płaszczyzn podobrazi można było śledzić cały proces tworzenia niezapomnianych, pełnych fantazji dzieł.

Sobota, to oficjalne otwarcie festiwali. Orkiestra Dęta z Gąsawy wprowadziła nas w te piękne kulturalne wydarzenie. Wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski w ciepłych słowach przypomniał historię tworzenia Festiwalu Kultury Mazurskiej, wspomniał twórców, sponsorów. Po przywitaniu gości padły słowa ,,IX Festiwal kultury Mazurskiej oraz ,,Festiwal z rybką’’ uważam za otwarty.

Pr. dr hab. Stanisław Achremczyk w swoim wykładzie przedstawił nam ,,640 lat historii Sorkwit’’. Jerzy Dychto przypomniał ,,Genezę powstania Mazurka Dąbrowskiego’’. ,,Historia Mazur oczami warszawiaka’’- to wspomnienia Andrzeja Rusaka. Mazury malowane wierszem to poezja Hanny Szymborskiej. Sławomir Stefaniak przypomniał osobowość piewcy Mazur Ernsta Wiecherta.

Podczas przerwy w cyklu wykładów na wszystkich uczestników czekał tradycyjny mazurski obiad.

Godz. 11.00 to warsztaty kulinarne ,,Fantazje z rybką’’, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i zostały przeprowadzone w czterech turach. W trakcie odbywała się degustacja przyrządzonych potraw z ryb.

Druga część dnia to wieczór z muzyką w Stodole przy parafii ewangelicko-augsburskiej w Sorkwitach. W pięknej, kameralnej scenerii można było delektować się różnorodnością muzyki, poezji śpiewanej. ,,Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa’’- ale przez Sorkwity to jedna z wielu piosenek w wykonaniu Cezarego Makiewicza oraz towarzyszącego mu zespołu Babsztyl.

Poezja śpiewana w wykonaniu młodziutkiej artystki Katarzyny Romot to piękne muzyczne przeżycie.

Podsumowaniem tego wieczoru był niezapomniany koncert Orkiestry Dętej z Gąsawy.

Niedziela to kolejny dzień festiwali, to święto folkloru, rzemiosła artystycznego i twórczości ludowej., to uczta dla podniebienia kulinarnych specjalności sorkwickich sołectw.

Uroczystego otwarcia w towarzystwie zaproszonych gości dokonał wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski. Orkiestra dęta wprowadziła nas w atmosferę tego pięknego dnia. Jako pierwsi na scenie wystąpiły wakacyjne krasnale pod wodzą pani dyrektor Agnieszki Czamary, które jak co roku rozweseliły wszystkich obecnych. Brawo ,,Krasnale’’, jesteście niezawodni i wspaniali.

Następny występ to gwiazda festiwalu – studio wokalne ,,SUKCES’’ Agaty Dowhań. Młodzież z profesjonalnym przygotowaniem jak zawsze bawiły, czarowały licznie przybyłą publiczność.

Występy zespołów folklorystycznych to niebo dla miłośników tej twórczości. Barwne stroje, niezwykłe instrumenty i ten śpiew połączony z tańcem. Na te chwile warto czekać cały rok. Na ludowo zaprezentowali się: ,,Folk Kapela ‘’ z Sorkwit, ,,Sterławiacy’’ ze Sterławek, ,,WibramFon’’, ,,Kontrakt’’, ,,Pieckowianie’’, ,,Iskierka Nadziei’’ oraz ,,Pegaz’’ z Piecek.

W przerwach rozstrzygnięto konkursy:

NAJLEPSZY DESER:

1 miejsce – Choszczewo
2 miejsce – Stary Gieląd
2 miejsce – Gizewo
3 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Rozogi

STOISKO SOŁECKIE:

1 miejsce – Rozogi
2 miejsce – Kozłowo
3 miejsce – Gizewo

STOISKO RZEMIEŚLNICZE:

1 miejsce – Anna Bałdyga – Krosna tkackie
2 miejsce – Adam Murach – Garncarstwo
3 miejsce – Ryszard Fereniec – Rzeźba

PRZEKĄSKA Z RYBKĄ:

1 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Jędrychowo
2 miejsce – Stary Gieląd
3 miejsce – Sorkwity

MAZURSKIE DANIE Z RYB:

1 miejsce – Kozłowo
2 miejsce – Sorkwity
3 miejsce – Choszczewo

MAZURSKIE KWIECIE:

1 miejsce – Rybno
2 miejsce – Rozogi
3 miejsce – Stary Gieląd

MASKOTKA FESTIWALU:

1 miejsce– Gizewo
2 miejsce – Jędrychowo
3 miejsce – Rybno

Dziękujemy wszystkim rzemieślnikom za udział w naszych festiwalach. Szczególnie dziękujemy sołectwom za stoiska, za piękne dekoracje, za te wszystkie pyszności, za nalewki. Wasza radość udzieliła się wszystkim, wasza radość udzieliła się wszystkim, wasza gościnność jest niezrównana. To wy tworzycie te festiwale.

Dziękujemy sponsorom i wszystkim, którzy służyli pomocą w organizacji tych wydarzeń.

Do zobaczenia za rok.

,,Festiwal z rybką’’ został dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego ,,Rybactwo i Morze’’ na lata 2014-2020.

Festiwal Kultury Mazurskiej został dofinansowany ze środków PROW na lata 2014-2020 oraz ze środków CEIIK samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.