23 sierpnia 2018

VIII Festiwal Kultury Mazurskiej w Sorkwitach

18-19 sierpnia 2018 r. to dni niewątpliwie najważniejsze w wydarzeniach kulturalnych gminy Sorkwity. W tych dniach wspólnie organizujemy Festiwal Kultury Mazurskiej już po raz ósmy. Pierwsze spotkania organizacyjne odbywały się już w styczniu. Tak co miesiąc przybywały nowe pomysły, nowe koncepcje. Tegoroczny festiwal trwał dwa dni, wcześniej odbywały się warsztaty rzeźbiarskie, plastyczne, kulinarne, oraz garncarskie.

W sobotę 18 sierpnia w pięknie przyozdobionej sali Szkoły Podstawowej w Sorkwitach o godz. 11.00 dokonano uroczystego otwarcia VIII Festiwalu Kultury Mazurskiej. Sekretarz gminy Sorkwity Małgorzata Rzekanowska słowami „VIII Festiwal Kultury Mazurskiej w Sorkwitach uważam za otwarty” przeniosła nas w świat wykładów, wystaw, pięknych koncertów, wokalnych występów, muzyki ludowej.

Pierwszy wykład Jerzego Dychty „Krajobraz sorkwickiej ziemi darem lodowca” był niezwykle ciekawy.

Po tym występie z zaciekawieniem wysłuchano wykładów ks. pastora Krzysztofa Mutschmanna – ,,Zwyczaje i obyczaje Mazurów”. Ucztą dla miłośników poezji było spotkanie  z  poetką Hanną Szymborską i poetkami młodego pokolenia „Poetycko o sorkwickiej zieleni brzóz” zabrała nas w podróż przez świat niezwykle osobliwy, tajemniczy z nutką tęsknoty za czasem minionym. Sławomir Stefaniak zapoznał zebranych z życiem i twórczością Ernsta Wiecherta. Tradycyjny mazurski obiad i warsztaty kulinarne „Zapomniane potrawy z ryb z  mazurskich jezior”. Druga część zaplanowanego programu to stodoła przy parafii ewangelicko-augsburskiej  w Sorkwitach. W tej niezwykłej scenerii na scenie wystąpił chór ,,OUR VOICE’’ z Działdowa pod kierownictwem Danuty Czeczot. Nasza młoda artystka Izabela Matwiejczyk jak zawsze pięknie zaśpiewała pieśni mazurskie. Zakończeniem wieczoru z muzyką był występ zespołu muzyki rozrywkowej „MULTICOLOR”.

Drugi dzień festiwalu to jak zwykle piękne stoiska sołeckie przyozdobione mazurskim kwieciem. Obsługa w fartuszkach, i te dania pachnące, proste, te zapomniane i te tradycyjne, trunki mieniące się całą gamą barw. Kolorowe nalewki jak zawsze były wyśmienite. Desery, przekąski, zakąski, domowy pachnący chleb, przetwory w słoikach. Gdyby to wszystko spisać powstałaby ciekawa książka kulinarna mazurskich dań. Stoiska rzemieślnicze czarowały odwiedzających swymi wyrobami, powarsztatowe obrazy, rzeźby, jak zawsze cieszyły się dużą ilością amatorów tych niezwykłych dzieł sztuki ludowej. Na scenie działo się naprawdę dużo.  Niezawodne „Krasnale” z Warpun to jak zawsze miła niespodzianka festiwalu. Znane studio wokalne  „Sukces” pod kierownictwem Agaty Dowhań, występ Izabeli Matwiejczyk to kolejne atrakcje przed występami zespołów folklorystycznych, które bawiły nas do godz. 17.00: „Łysozianie”, „Folk Kapela”, „Sterławiacy”, „WibramFon”, „Pieckowianie”.

W przerwie rozstrzygnięto konkursy i wręczono nagrody.

„Wędkowanie na Mazurach”

1 miejsce – Katarzyna Pisarska
2 miejsce –Tadeusz Nosek
3 miejsce –Tadeusz Nosek

,,Skarby z mazurskich jezior”

1 miejsce – Marek Rupniak
2 miejsce – Tadeusz Nosek
3 miejsce – Katarzyna Pisarska

„Stoisko rzemieślnicze”

1 miejsce – Kazimierz Kakowski – RZEŹBA
2 miejsce – Adam Murach – GARNCARSTWO
3 miejsce – Artur Madej – WIKLINA

,,Stoisko Sołeckie”

1 miejsce – Choszczewo
2 miejsce – Jełmuń
3 miejsce – Maradki

,,Przekąska”

1 miejsce – Maradki
2 miejsce – Choszczewo
3 miejsce – Stary Gieląd

,,Deser”

1 miejsce – Choszczewo
2 miejsce – Stary Gieląd
3 miejsce – Sorkwity

,,Trunek”

1 miejsce – Stary Gieląd
2 miejsce – Sorkwity
3 miejsce – Jełmuń

,,Maskotka”

1 miejsce – Choszczewo
2 miejsce – Jęłmuń
3 miejsce – Rybno

,,Mazurskie kwiecie z łąk i ogrodów”

1 miejsce – Jełmuń
2 miejsce – Maradki
3 miejsce – Choszczewo

,,Danie Mazurskie”

1 miejsce – Jełmuń
2 miejsce – Maradki
3 miejsce – Choszczewo

,,Ryby na każdą okazję”

1 miejsce – Sorkwity
2 miejsce – Maradki
3 miejsce – Stary Gieląd

W konkursie na stoisko sołeckie trudno było wyłonić zwycięzcę, wszystkie były niepowtarzalne, pięknie przyozdobione kwiatami mazurskich ogrodów, łąk.

Ostatnim punktem VIII Festiwalu Kultury Mazurskiej w Sorkwitach była dyskoteka z przerwami na taniec z ogniem Michała Marona i pokaz sztucznych ogni.

Szkoda, że to piękne święto, które przyciągnęło wielu mieszkańców Sorkwit, powiatu mrągowskiego było atrakcją turystyczną dla tych, którzy kochają Mazury, mazurską muzykę, mazurskie jadło, trwało tak krótko.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim sponsorom, wolontariuszom, sołtysom, radnym, pracownikom Szkoły Podstawowej w Sorkwitach, oraz wielu ludziom dobrej woli za okazaną pomoc. Szczególne podziękowanie dla Zakładu Gospodarki Komunalnej w Warpunach, na który zawsze możemy liczyć. Dziękujemy.

Kolejny IX Festiwal Kultury Mazurskiej odbędzie się 17 -18 sierpnia 2019 r. w Sorkwitach.

Do zobaczenia za rok.

Relacja video z VIII Festiwalu Kultury Mazurskiej w Sorkwitach.