16 sierpnia 2017

VII Festiwal Kultury Mazurskiej

12-13 sierpnia to dni niewątpliwie najważniejsze w wydarzeniach kulturalnych Gminy Sorkwity. W tych dniach  wspólnie organizujemy Festiwal Kultury Mazurskiej już po raz siódmy.

Jak zawsze przygotowania trwały od dawna. Pierwsze spotkania organizacyjne odbywały się już w lutym. Tak co miesiąc przybywały nowe pomysły, nowe koncepcje. Tegoroczny festiwal trwał dwa dni, wcześniej odbywały się warsztaty artystyczne, kulinarne.

W sobotę 12 sierpnia o godz. 10.00 po występie Orkiestry Dętej z Gąsawy Wójt Gminy Sorkwity Józef Maciejewski uroczyście przywitał przybyłych gości, przedstawił rys historyczny dotychczasowych festiwali, słowami ,,siódmy Festiwal Kultury Mazurskiej w Sorkwitach uważam za otwarty” przeniósł nas w świat wykładów, wystaw, pięknych koncertów, wokalnych występów, muzyki ludowej.

Po otwarciu zaprezentował się gość specjalny festiwalu zespół folklorystyczny ,,Czerwone jagody” z Syberii kraju krasnojarskiego. To kolejne pokolenie Mazurów żyjących na odległej Syberii. Ich pieśni wykonane w języku polskim, mazurskim to niezwykłe przeżycia pełne tęsknoty, wiary, patriotyzmu.

Po tym występie z zaciekawieniem wysłuchano wykładów ks. pastora Krzysztofa Mutschmanna – ,,500 lat reformacji pod mazurskim niebem”, oraz Jerzego Dychto ,,Kaprysy mazurskiej pogody”. Nasza poetka Hanna Szymborska zabrała nas w podróż przez świat niezwykle osobliwy, tajemniczy z nutką tęsknoty za czasem minionym. Mazurski obiad i kolejne spotkanie z naszą pisarką Katarzyną Enerlich, jak zawsze przyciągnęło wielu wielbicieli jej twórczości. Druga część zaplanowanego programu to stodoła przy parafii ewangelicko-augsburskiej  w Sorkwitach. W tej niezwykłej scenerii na scenie wystąpił Cezary Makiewicz. Swoimi piosenkami prowadził nas przez mazurskie łąki, chaty pełne ciekawych jej mieszkańców, zbliżał się do brzegów jezior, by całość zakończyć na drogach, które ,,wszystkie prowadzą do Mrągowa, a tych dróg chyba jest ze sto”.

Pięknie zaprezentowała się nasza młoda artystka Izabela Matwiejczyk, dziękujemy Ci Izabelo za piękne chwile, za mazurską piosenkę, za wzruszenia.

Gość specjalny festiwalu ,,Czerwone Jagody”- jak Syberia jest zimna, tak gorącym sercem bawiły nas muzyką, pieśniami świata, który minął, który pozostał we wspomnieniach. Aplauzem na stojąco zakończył się występ Orkiestry Dętej z Gąsawy. Od muzyki z filmu ,,Noce i dnie”- gdzie chciało się zrywać  nenufary, po plejadę amerykańskich muzyków. To był niezwykły koncert, który długo będziemy pamiętać.

Ostatnim wydarzeniem tego niezwykłego dnia była dyskoteka z pokazem sztucznych ogni.

Drugi dzień festiwalu przywitał nas na scenie plenerowej, gdzie na początku zaprezentowała się znana już Orkiestra Dęta z Gąsawy.

Wójt Gminy Sorkwity Józef Maciejewski  przywitał przybyłych gości, przywitał sołectwa, które w tym dniu miały swój dzień do zaprezentowania swojej historii, swych tradycji, swych trunków i kulinarnych unikatowych potraw. Przywitał również rzemieślników, wszak Festiwal Kultury Mazurskiej to święto rzemiosła artystycznego, organizacji ekologicznych. W słowach szczególnych przywitał Lokalną Grupę Działania ,,Mazurskie Morze”, która jest głównym sponsorem festiwalu.

Kolejny raz ,,Czerwone Jagody” zaprezentowały swoje utwory przyjęte niezwykle gorąco przez licznie przybyłych gości. Niezawodne ,,Krasnale” z Warpun to jak zawsze miła niespodzianka festiwalu. Znana grupa ,,Sukces” to kolejna atrakcja przed zespołami folklorystycznymi, które bawiły nas do godz. 17.00: ,,Łysozianie”, ,,Jaś Werka”, ,,Sorkwity&Piecki”, ,,Sterławki”, ,,Krys”, ,,Pieckowianie”.

W  przerwie rozstrzygnięto konkurs fotograficzny ,,Skarby Mazur”.

1 miejsce – Katarzyna Piskarska
2 miejsce – Tadeusz Nosek
2 miejsce – Andreas Burgstaler
3 miejsce – Ditgard Lasek

Konkurs na stoisko rzemieślnicze, tu jak co roku zwyciężyli rzeźbiarze Ryszard Fereniec  i Kazimierz Kakowski. Kolejne konkursy to:

Danie główne

1 miejsce – Maradki
2 miejsce – Rozogi
3 miejsce – Nibork

Przekąska

1 miejsce – Jełmuń
2 miejsce – Maradki
3 miejsce – Rozogi

Deser

1 miejsce – Choszczewo
2 miejsce – Jełmuń
3 miejsce – Nibork

Trunek

1 miejsce – Stary Gieląd
2 miejsce – Maradki
3 miejsce – Sorkwity

Maskotka

1 miejsce – Nibork
2 miejsce – Choszczewo
3 miejsce – Stary Gieląd

Mazurskie kwiecie z łąk i ogrodów

1 miejsce – Choszczewo
2 miejsce – Rozogi
3 miejsce – Maradki

Stoisko sołeckie

1 miejsce – Rozogi
2 miejsce – Jełmuń
3 miejsce – Nibork

W konkursie na stoisko sołeckie trudno było wyłonić zwycięzcę, wszystkie były niepowtarzalne, pięknie przyozdobione kwiatami mazurskich ogrodów, łąk.

Stoisko Choszczewo to historia i tradycja samej pani sołtys – to 17-te pokolenie mazurów. Rozogi – to młodzieńcza fantazja, pomysłowość. Wszystkie inne otrzymały wyróżnienia i nagrody.

Szkoda, że to piękne święto, które przyciągnęło wielu mieszkańców Sorkwit, powiatu mrągowskiego było atrakcją turystyczną dla tych, którzy kochają Mazury, mazurską muzykę, mazurskie jadło, trwało tak krótko.

Do zobaczenia za rok.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim sponsorom:

Lokalna Grupa Działania ,,Mazurskie Morze”, Urząd Marszałkowski w Olsztynie, Jan Kitowicz ,,TRANS-ŻWIR ‘’ Gajewo, ,,Remondis” Olsztyn, Mariola i Wojciech Czapliccy, Anna i Piotr Kaczmarek Piekarnia Sorkwity, Bogdan Pęski, Grzegorz Wierzchnicki  ,,Gościniec ,,Oaza” w Sorkwitach, Justyna i Janusz Kozłowscy Ubojnia Maradki, Nadleśnictwo Mrągowo, Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” w Mrągowie, Bank Spółdzielczy w Mikołajkach, SIWIK INTERTRADE SP. z o. o., Bogdan Kossakowski, Jarosław Onisiewicz, Magdalena Nosek, Mariola Plichta, Witold Stępień.

Podziękowania dla sołectw, które zaprezentowały swój dorobek, pracownikom Zespołu Szkół w Sorkwitach, pracownicom stołówki za pyszne posiłki, dla radnych gminy Sorkwity za stół z tym, co stanowiło od wieków o bogactwie tej ziemi – dzik z mazurskiej kniei, wędzona sielawa z mazurskich jezior. Szczególne podziękowanie dla Zakładu Gospodarki Komunalnej w Warpunach, na który zawsze możemy liczyć. Dziękujemy.