13 czerwca 2026 roku w Gizewie odbyły się Gminne Obchody Dnia Strażaka, będące wyjątkowym świętem druhen i druhów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie Gminy Sorkwity. Organizatorami wydarzenia byli Wójt Gminy Sorkwity oraz Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Sorkwitach, natomiast gospodarzem uroczystości była Ochotnicza Straż Pożarna w Gizewie.

Uroczysty apel rozpoczął się od złożenia meldunku o gotowości pododdziałów, podniesienia Flagi Państwowej oraz wspólnego odśpiewania Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie uczestników powitała Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Sorkwitach druhna Iwona Kropiwnicka, dokonując oficjalnego otwarcia obchodów.

Ważnym punktem uroczystości była modlitwa w intencji strażaków oraz poświęcenie nowo nabytego samochodu ratowniczo-gaśniczego Ochotniczej Straży Pożarnej w Gizewie, który od początku bieżącego roku wspiera działania ratowniczo-gaśnicze jednostki i znacząco wzmacnia bezpieczeństwo mieszkańców gminy.

Podczas obchodów wręczono medale, odznaczenia i wyróżnienia dla strażaków szczególnie zasłużonych dla ochrony przeciwpożarowej oraz lokalnego środowiska strażackiego.

Odznaczeni strażacy

Złoty Znak Związku OSP RP

  • druh Grzegorz Adam Smok (OSP Gizewo)

Krzyż Świętego Floriana
(gratulacje za odznaczenie wręczone podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka)

  • druhna Marta Kopaniec

Odznaka „Strażak Wzorowy”

  • druh Sławomir Orłowski (OSP Sorkwity)

Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

  • druh Marian Midura – Kapelan OSP Gminy Sorkwity

Odznaka za 35 lat służby

  • druh Piotr Adamiak (OSP Gizewo)

Odznaka za 30 lat służby

  • druh Andrzej Danielczyk (OSP Rybno)
  • druh Krzysztof Polonis (OSP Rybno)
  • druh Zdzisław Rokicki (OSP Rybno)
  • druh Mariusz Brzostek (OSP Rybno)
  • druh Sławomir Kowalski (OSP Rybno)

Odznaka za 10 lat służby

  • druh Kamil Książkiewicz (OSP Gizewo)
  • druhna Gabriela Orłowska (OSP Sorkwity)
  • druhna Justyna Gnoza (OSP Sorkwity)
  • druh Sławomir Orłowski (OSP Sorkwity)
  • druh Damian Gunther (OSP Sorkwity)

Wyróżnienia za największą liczbę wyjazdów do działań ratowniczo-gaśniczych

  • druh Grzegorz Tomasik (OSP Rybno)
  • druh Radosław Pliszka (OSP Sorkwity)
  • druh Grzegorz Adam Smok (OSP Gizewo)
  • druh Karol Jędrzejczyk (OSP Warpuny)
  • druh Paweł Rolnik (OSP Warpuny)

Szczególne podziękowania skierowano również do opiekunów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych – druhny Teresy Jędrzejczyk-Poważa oraz druhny Marty Kopaniec – za ich zaangażowanie w wychowanie młodego pokolenia strażaków oraz rozwijanie pasji i odpowiedzialności wśród młodzieży.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele samorządu, Państwowej Straży Pożarnej, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, strażacy ochotnicy z terenu gminy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Gminne Obchody Dnia Strażaka były okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim druhnom i druhom za ich codzienną służbę, gotowość do niesienia pomocy oraz działalność na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Sorkwity. Tegoroczne święto miało również szczególny wymiar ze względu na ponadstuletnią historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Gizewie, która od pokoleń stanowi ważny element lokalnej społeczności.